Malígny melanóm MM
•najzhubnejšie nádorové kožné ochorenie
-
nie sú dostatočne objasnené, podobne ako u väčšiny zhubných nádorových ochorení
- za rizikový faktor je považovaná nárazová, intenzívna slnečná expozícia so spálením kože
-
citlivejšia je koža detí
- vplyv genetickej dispozície, typ kože
-
poruchy imunitného systému, poruchy opravných procesov genetickej informácie
Výskyt
Najvyšší výskyt ochorenia v Austrálii je p.p. dôsledkom kombinácie viacerých nepriaznivých faktorov:
• intenzívne slnečné žiarenie
• nedostatočná pigmentácia obyvateľov pôvodom zo severnej Európy
Príznaky
MM vzniká najčastejšie ako hnedá kožná lézia pripomínajúca pigmentový névus (znamienko), na rozdiel od nej sa však trvale zväčšuje, mení tvar aj farbu, často svrbí, v neskorších štádiách aj spontánne krváca a vyvoláva zápalovú reakciu okolitej kože.
-
pozostáva z klinického a dermatoskopického vyšetrenia
- problematické hodnotenie pokročilejších štádií s krvácaním, rozpadom, neprítomnosť pigmentácie
-
pri stanovení klinickej diagnózy melanómu je vždy ako prvý a základný krok indikovaná chirurgická excízia (vybratie) primárneho ložiska (spôsob vybratia sa určuje podľa klinického predpokladu melanómu - u nejednoznačných nálezov sa odporúča diagnostická excízia s 2-3 mm bezpečnostným lemom, u veľmi pravdepodobného klinického nálezu sa odporúča 3-10 mm bezpečnostný lem)
- Odstránené tkanivo sa odosiela na histopatologické vyšetrenie, ktoré diagnózu potvrdí (event. vyvráti) a taktiež bližšie určí závažnosť a pokročilosť procesu.
- Histológia primárneho nádoru určuje prognózu, spôsob liečby aj frekvenciu a rozsah následných kontrol.
-
Klasifikačný systém podľa Breslowa (podľa hrúbky nádoru)
• u MM hrúbky do 0,75 mm prakticky nedochádza k metastázovaniu, chirurgické odstránenie vedie takmer vždy k trvalému vyliečeniu.• melanómy hrúbky 0,76-1,50 mm majú prognózu neurčitú• u nádorov hrúbky 1,51- 4,0 mm došlo k vertikálnemu rastu, prognóza sa zhoršuje, pravdepodobnosť vzniku metastáz sa s narastajúcou hrúbkou zvyšuje.• hrúbka nádoru nad 4 mm znamená nepriaznivú prognózu
- Do 6 týždňov od stanovenia diagnózy melanómu.
- Pozostáva z vyšetrenia sentinelovej (strážnej) uzliny – SU v spádovej lymfatickej oblasti. Aktuálne sa preferuje tzv. dvojkrokové vyšetrenie. V prvej fáze sa uzlina detekuje lymfoscintigraficky podaním technécia 99 do okolia nádoru. Druhým krokom je peroperačné zviditeľnenie uzliny metylénovou modrou. Odstránená uzlina sa následne vyšetruje histologicky, niekedy s použitim monoklonových protilátok alebo RT- PCR pre tyrozinázu. Ak sa v tejto uzline histologicky dokáže prítomnosť patologických buniek (mikrometastáz), pristupuje sa k odstráneniu celej najbližšej skupiny spádových lymfatických uzlín. SLND sa odporúča vykonávať pri tumoroch s Breslow > 1 mm.
Liečba a ďalšie sledovanie
-
Pri liečbe metastáz sa stále odporúča chirurgická liečba a len v prípade nemožnosti chirurgickej liečby sa pristupuje k systémovej terapii, ktorá má však veľmi nízke odpovede, aj keď výskum liečby melanómu pokračuje a ponúka nové možnosti.
- Keďže v prvých piatich rokoch po diagnóze existuje vysoké riziko druhého primárneho MM (10% pacientov) a 90% všetkých metastáz sa objaví tiež do 5 rokov, odporúča sa sledovanie pacientov s MM v I a II štádiu každé 3 mesiace počas prvých 5 rokov a následne ďalších 5 rokov každých 6 mesiacov. Jedine pri MM < 1 mm stačí sledovanie každých 6 mesiacov už počas prvých 5 rokov.
- Včasné štádiá MM sú liečiteľné, pri akejkoľvek zmene pigmentovanej kožnej lézie neodkladajte vyšetrenie kožným lekárom.